Організація виробничої вентиляції
Розглянемо, які системи вентиляції використовуються на виробництві і як організовується повітрообмін у будівлях із забрудненим повітрям.
Необхідність в організації ефективного повітрообміну на виробництвах
Будівлі будь-якого типу повинні бути обладнані якісною вентиляцією: мікроклімат визначає стан як людини, так і приміщень та обстановки в них. Так, підтримання оптимальної температури і вологості за рахунок припливно-витяжної вентиляції дозволяє уникнути скупчення вологи на поверхнях, окислення металевих деталей і гниття дерев'яних. Головним чином це стосується промислових підприємств, де при роботі з обладнанням генерується великий обсяг тепла, вологи і шкідливих домішок. Крім того, обладнання, використовувані речовини і виробничі операції нерідко формують також, зважені частинки і токсичні пари, які згубно позначаються на здоров'ї і самопочутті персоналу. А дефіцит свіжого повітря погано позначається на продуктивності праці робітників, їхньої працездатності.
Тому так важливо дотримувати вимоги до припливно-витяжної вентиляції промислових об'єктів, впроваджувати комплекс заходів, спрямованих на створення і підтримання стабільного повітрообміну.
Про виробничої вентиляції, її види та розрахунках - детально в керівництві від Турбовент.
Організація вентиляції у виробничих приміщеннях
Отже, що таке вентиляція виробничих приміщень: це, по суті, забезпечення надходження чистого повітря і виведення відпрацьованого. Як правило, обладнується така система вентилювання технікою охолодження або обігріву. А для облаштування використовуються самі різні схеми вентиляції та вентиляційне обладнання.
Справа в тому, що на ринку немає універсальних типів систем вентиляції, здатних однаково ефективно виконувати поставлені завдання у виробничих приміщеннях будь-якого типу. Тому тому першим етапом в організації вентиляції стане:
- Підготовка та затвердження ТЗ для проекту вентиляції (включаючи технологічні параметри обладнання, вимоги до повітрообміну тощо)
- Проектування. На цьому етапі проводиться аеродинамічний розрахунок системи, у ході якого визначаються розмірні параметри майбутнього воздуховода і інші норми для обладнання. Підбираються вентилятори та додаткове обладнання для балансування та налагодження системи. Вибирається регулювальна техніка, робиться розрахунок системи фільтрації подається і видаляється повітря і т. д.
При розрахунку і проектуванні системи вентиляції на виробництві враховують цілий ряд факторів, серед яких:
- Розмір і геометрія цеху. Від цього залежить обсяг повітря, а також алгоритм руху його потоків по приміщенню. Враховуються можливі застійні зони та інше.
- Кількість персоналу, а також рівень інтенсивності фізичної праці. Так, для легких фіз. навантажень досить повітрообміну в розмірі 45 куб. м/год на людину, а при виконанні важких фізичних робіт – не менше 60 куб. м/год.
- Категорія і специфіка тех. процесів на підприємстві та ступінь забруднення шкідливими речовинами. Найбільшу увагу до повітрообміну приділяється цехах фарбування, а також місць застосування токсичних та летких речовин.
- Обсяг тепла, що генерується обладнанням. Надлишкова теплова енергія також повинна активно усунуться вентиляторами, особливо при відсутності ефективної системи кондиціонування.
- Вологість, утворена технологічними процесами.
При проектуванні системи вентиляції на виробництві особлива увага приділяється найбільш проблемним зонам - центрами генерування газу, пилу, диму, летких домішок і тепла. При цьому відіграють роль такі значення як обсяг шкідливих речовин на м3 і швидкість переміщення шкідливих частинок. Якщо питома маса шкідливих частинок і інших домішок виявиться занадто високою, то в місцях викиду забруднюючих речовин повинні бути розташовані локальні системи вентиляції, такі як парасольки і місцеві відсмоктувачі.
Про загальні і локальні, припливні і витяжні та інші типи вентиляції поговоримо далі.
Види виробничої вентиляції
Класифікація вентиляції виробничих будівель включає кілька напрямків. Зокрема, по локалізації, спрямованості і джерела. Розглянемо детальніше.
За принципом спрямованості потоку
Є припливна вентиляція на виробництві і є витяжна. Перша передбачає забір повітря з вулиці, його прогрівання, фільтрацію і подачу в приміщення.
Витяжні установки видаляють відпрацьоване повітря разом із домішками і зайвим теплом і т. д.
Джерела вентиляції
Отже, є два основних види виробничої вентиляції, а точніше, два джерела.
Природна. Це вентиляція, джерелом якої є природне циркулювання повітряних мас різної щільності, температури і тиску. Повітря потрапляє і витікає з приміщення через природні отвори у стінах і стелі, отворах, або штучно створені припливні і витяжні отвори обладнані гратами, дефлекторами. Природної вентиляції може бути достатньо для деяких сільськогосподарських виробництв, приміром, але більшість підприємств потребує штучної вентиляції.
Тепер дізнаємося, який тип промислової вентиляції називають механічною або примусовою. Це комплекс обладнання, який забезпечує відведення відпрацьованих повітряних мас від робочої зони, дозволяє уникнути застою шкідливих випарів і їх транспортування в інші приміщення. А також - подачу свіжого повітря з вулиці або іншого приміщення.
Тепер ви знаєте, до якого типу відноситься припливно-витяжна вентиляція на виробництвах. До речі про неї: тільки витяжна або тільки припливна використовуються вкрай рідко (в основному на виробництвах, де забрудненість повітря невелика). В основному встановлюються припливно-витяжні системи, що забезпечують більш рівномірний повітрообмін.
За принципом локалізації
Отже, за принципом локалізації припливно-витяжна вентиляція виробничих приміщень буває загальнообмінною і локальної.
Перша здійснює повітрообмін у всьому цеху або більшої його частини за допомогою припливних і витяжних технологічних рішень з механічним примусом. Простіше кажучи - вентиляційного обладнання, розміщеного за певною схемою.
Частіше всього обладнується канальна вентиляція, при якій повітря рухається по воздуховодам за допомогою ежекторной установки або вентиляційного обладнання — осьового чи відцентрового вентилятора потрібної продуктивності.
При відсутності каналів вентилятор встановлюють на стіні або в тілі перекриття.
Припливну систему нерідко з'єднують з джерелом централізованого опалення.
Другий тип - місцева вентиляція у виробничих приміщеннях використовується у точках локалізації особливо шкідливих випаровувань у тій чи іншій точці. Розміщується безпосередньо над джерелом, або представлена гнучкими повітроводами або витяжними зонтами, проведеними безпосередньо до джерела. Найефективніший варіант - застосовувати загальну вентиляційну систему, представлену відцентровими або осьовими вентиляторами, разом з локальної в якості доп. обладнання для очищення повітря.
Крім робочої вентиляції є також аварійна. Вона встановлюється і включається в разі НС.
Вимоги до організації вентиляції на виробництвах
Тепер розглянемо вимоги до вентиляції виробничих приміщень, регламентовані санітарними нормами безпеки України.
1. Примусова вентиляція повинна відповідати правилам пожежної безпеки;
2. Небезпечні для здоров'я речовини повинні видалятися без допуску в робочу зону співробітників;
3. Заводська витяжка для виробничих приміщень повинна обов'язково паспортизуватися, мати гігієнічний і пожежний сертифікат про безпеку матеріалів, з яких виготовлені деталі обладнання;
4. Повітропроводи повинні бути зроблені з некоррозионных матеріалів, бути покриті оцинкованим металом або порошковою фарбою. Покриття горючої фарбою повинно бути менше 0,2 мм в товщину.
5. Також норми витяжної вентиляції припускають, що повітряні канали, виводять шкідливі або вибухонебезпечні речовини можуть перетинатися з теплоносіями тільки тоді, коли цього температура теплоносія буде нижче температури займання речовини більше, ніж на 20 °С.
6. Взимку у виробничому приміщенні не повинно бути холодніше 5 °С в неробочий час, і холодніше 10 °С у присутності персоналу. У теплу пору норма для цеху - температура повітря на вулиці. Якщо в цеху спекотніше, ніж на 4 °С, завдання вентиляції та кондиціонування - охолоджувати повітря. Рівень важливості повітря і швидкість переміщення повітряних мас при цьому не нормуються.
7. На шкідливих виробництвах важливо підтримувати норми ГДК (гранично допустимої концентрації).
8. Общий уровень шума внутри помещения для производственных операций не должен превышать 110 дБ. Потому лучше выбирать приточные и вытяжные системы для производства с низким уровнем шума и не экономить на этом.
Особенности проектирования и установки системы
Выше мы перечислили далеко не все, лишь базовые требования к организации вентиляции на производстве. Учитывая все это, заниматься это организацией следует во время строительства объекта.
На практике, вентиляция нередко проводится и реструктуризируется уже после установки технологического оборудования. И здесь важно учесть все условия последующей эксплуатации. Подбор вентиляционной техники делается с учетом всех пунктов, перечисленных нами выше.
Технически производственная вентиляция - это сложное оборудование, потому эксперты рекомендуют автоматизировать управление ею. Это гарантирует слаженную работу всех операций и снижение эксплуатационных затрат. Вентиляторы оборудуются специальными датчиками, которые мониторят параметры микроклимата. А система автоматизации самостоятельно поддерживает их в норме.
Плюс, это гарантирует быстрое реагирование на нестандартные и аварийные ситуации, а также исключает риск допущения человеческой ошибки.
Еще одна рекомендация касательно установки вентсистем: использовать доп. оборудование для энергосбережения. Например, рекуператоров и рециркуляторов, исключающих наличие мертвых зон.
Также для экономии средств рекомендуем запускать оборудование украинской торговой марки. Так, вентиляторы компании Турбовент отличаются высоким КПД, качеством сборки, низким уровнем шума и энергопотреблением. При этом, закупить все необходимое для построения общей и местной приточно-вытяжной вентиляции можно за разумные деньги, без переплаты за бренд и сложную логистику. Рекомендуем!